Fråga juristen – juridisk rådgivning till specialpris för Giva Sveriges medlemmar

Giva Sverige kan nu presentera en ny tjänst för våra medlemmar – ”Fråga juristen”. Detta är till för organisationer som behöver få hjälp med juridiska frågor där medlemskapet i Giva Sverige innebär ett reducerat timpris och visst gratis juridiskt stöd och rådgivning.

Sedan mitten av oktober kan ni som medlemsorganisation få juridiskt stöd från två juridiska byråer som Giva Sverige samarbetar med. I form av tjänsten ”Fråga juristen” ingår bland annat en gratis konsulttimme per år, gratis telefonrådgivning och snabba konsultationer samt mer avancerade och omfattande konsultationer till ett rabatterat pris. Rådgivningen tillhandahålls av Privacy Works AB och Lindberg och Saxon AB.

Här kan ni som medlemmar få kvalificerad juridisk rådgivning inom alla civilrättsliga frågor till exempel familjerätt, testamentsrätt och arvsrätt (Lindberg & Saxon), samt inom dataskyddsjuridik, civilrätt, affärsjuridik (inklusive avtalsrätt), arbetsrätt, hyresrätt, associationsrätt (Privacy Works). Läs mer om denna tjänst under Fråga juristen som ni hittar under Medlemsförmåner. Där hittar ni  även rabatt på Scandic Hotels.

Vi tackar Lindberg & Saxon och Privacy Works AB för dessa generösa erbjudanden som vi hoppas kan komma till stor nytta för våra medlemmar!

Här kan du också Privacy Works nyhet om samarbetet.