Ny global rapport: Ideella organisationer möter växande behov och ökande krav

Världen över brottas länder med ekonomisk osäkerhet, ökade sociala behov, klimatrelaterade kriser och väpnade konflikter. Samtidigt spelar ideella organisationer en avgörande roll för att stötta människor, försvara rättigheter och bidra till samhällsutveckling. Men i många länder växer behoven snabbare än organisationernas möjligheter att möta dem visar en ny global rapport som lanseras i anslutning till öppnandet av FN:s generalförsamling.

World Giving Report: Charity Insights från Charities Aid Foundation (CAF) bygger på svar från drygt 5 000 ledare för ideella organisationer i 33 länder. Rapporten har tagits fram tillsammans med partners i de olika länderna, däribland Giva Sverige där chefer i närmare 100 av våra medlemsorganisationer har svarat.

Läs rapporten här!

Rapporten visar att efterfrågan på organisationernas verksamhet har ökat hos drygt två tredjedelar av de ideella organisationerna (67%) under det senaste året. Nästan hälften har svårt att möta den ökade efterfrågan, och majoriteten räknar med att behoven kommer att öka ytterligare där organisationer i låginkomstländer är hårdast drabbade.  

Sex av tio organisationer uppger att långsiktig ekonomisk hållbarhet är deras främsta utmaning. För att möta detta har organisationerna använt olika strategier som att bredda sina intäktskällor (37%), använda reserver för att täcka intäktsbortfall (33%) och minska antalet anställda eller dra ner på verksamheten (25%). För ideella organisationer i låginkomstländer är också sammangående med andra organisationer en mer vanlig strategi.

Bara knappt fyra av tio organisationer anser att de har ekonomiska och verksamhetsmässiga förutsättningarna för att lyckas under de kommande tre åren. Större organisationer känner mer tillförsikt, medan organisationer som tillhandahåller samhällsviktiga tjänster hör till de mest pessimistiska.


Svenska organisationer står relativt starka

De svenska resultaten är förhållandevis positiva. Svenska organisationer beskriver oftare civilsamhället som starkt och många har kunnat möta ökad efterfrågan genom att anställa fler medarbetare. De står också generellt bättre rustade att hantera perioder med minskade intäkter än organisationer i många andra länder. En möjlig förklaring är att svenska organisationer oftare redan har fler olika intäktskällor än organisationer i andra länder.

Samtidigt pekar resultaten på utmaningar där det finns utrymme för förbättringar. Framför allt verkar svenska organisationer ha svårare att engagera företag och få stöd från näringslivet. Att stärka samarbetet mellan ideella organisationer och företag i Sverige är ett område som har stora möjligheter att utvecklas genom att lära mer av hur det ser ut i andra länder.

Ta del av det svenska resultatet här!

Om rapporten
Undersökningen har letts av Charities Aid Foundation (CAF) i samarbete med partners över hela världen, däribland Giva Sverige. Rapporten ger en unik bild av hur ideella organisationer runt om i världen arbetar, vilka utmaningar de möter och vilken avgörande roll de spelar i samhället. Rapporten är en uppföljning av World Giving Report: Donor Insights, som publicerades tidigare i år.